Ať již byl komunismus jakýkoliv, vždy dbal alespoň na to, aby byli lidé “šťastní“. Když už ne doopravdy, tak alespoň na oko. Vánoce si nedovolili komunisté zrušit, tak dbali na to, aby svátky klidu a míru proběhli hladce.
zámek moritzburg
Něčeho bylo dostatek, něčeho zase málo
Vánoce měli všichni v 70. a 80. letech velice rádi, protože rodina držela pospolu a nemohlo se stát, že by tyto svátky slavili rodiny odděleně. Bylo ale pár věcí, kterých nebylo dostatek. Banány, mandarinky a pomeranče byly podpultové zboží. V obchodech jich bylo tak málo, že pokud jste si je nezamluvili u prodavaček dopředu, nesehnali jste je. Dovážely se především z komunistické Kuby a měli hodně tvrdou slupku.  Ale je pravda, že pomeranče voněly jako pomeranče, nebyla to ta náhražka, která se dováží nyní.  Na druhou stranu, kaprů, brambor a piva jste sehnali dostatek. A tak Vánoce v tehdejší době vypadaly jako ty klasické dnešní. Na vánočním stromečku byly elektrické svíčky, problém byl bohužel v tom, že když praskla jedna, přestal svítit celý řetěz. Tak se dávaly na stromeček voskové svíčky, takže v domácnostech občas zahořely i záclony.
rozkrojené pomeranče
Hit, s kterým si hrály ještě děti po revoluci
Nejvíce hraček, které děti dostaly, se vyrobilo v SSSR nebo ČSSR. Jednalo se především o digitální hru z Ruska. Nejznámější hry byly: JEN POČKEJ ZAJÍCI, VESELÝ KUCHAŘ, TAJEMNÝ SVĚT. I v dnešní době tyto hry můžeme potkat, prodávají se za cenu okolo 3000. A zcela funkční. Dětští stavitelé si určitě pamatují na stavebnici MERKUR, která se začala vyrábět v roce 1925 v Polici nad Metují. Komunisté “vynalezli“ plastovou součástku do závěsů, která ale u dětí vzbudila takový úspěch, že se to začalo prodávat jako hračka. Mluvím samozřejmě o CÉČKÁCH J. Já sama si je pamatuji, i má dcera je má doma na hraní. Ten největší dárek byla kola BMX anebo FAVORIT z Rokycan.
ulovený kapr
Dárek hlavně pro děti
Tím největším dárkem pro děti byly uhelné prázdniny. Kvůli velkému mrazu, který většinou poničil koleje, se uzavřely školy a školky a všichni byli doma. Většinou všichni vyráželi za sportem na hory. Nejoblíbenější značkou lyží v té době byly Fisher nebo Atomic s vázáním Merkur. Z českých značek to potom byly Artis a Sulov. Bývalí odboráři si ještě určitě pamatují na dovolené s ROH. A kdo nebyl odborářem, tak jezdil buď na vlastní či půjčené chalupy.
Pohádky
Sice nebylo mnoho televizorů v domácnosti, nebylo tolik filmů, aby se přepínalo mezi 30 programy, ale pohádky byly jedny z nejlepších. A na ty se díváme dodnes. Všichni milovali TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU, PRINC A VEČERNICE nebo MALÁ MOŘSKÁ VÍLA, z komedií to potom byly MAREČKU, PODEJTE MI PERO nebo třeba HOMOLKA A TOBOLKA. Silvestr s Vladimírem Menšíkem byla v té době událost roku J.
 
Možná doopravdy nebylo vše jako dnes, ale i s tím málem, které lidi měli, se snažili mít dobře. Děti sice nezažili dovolenou na Kanárech, ale byli šťastné s tím, co měli k dispozici.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup