Nejedna osoba snažící se dodržovat dietu má zafixováno, že banány patří mezi zakázané ovoce. V průměru totiž obsahuje 100 kcal a plno sacharidů, což je na ovoce opravdu hodně. Proto jím dlouho dietní režimy opovrhovaly, až do té doby, než se zjistilo, jaké cenné látky obsahuje a jaký vliv má na lidské tělo i psychiku. Jaké jsou tedy důvody pro to, abychom zařadili toto žluté ovoce zpět do svých jídelníčků?

  1. Pomáhá proti depresím i stresu

Díky vysokému obsahu tryptofanu podporujícím tvorbu serotoninu (hormonu štěstí) v těle, zaženete splín, depresi i stres. Velké množství hořčíku podpoří lepší náladu.

bananas-652497_1280

  1. Vynikající zdroj energie

Toto žluté ovoce je také vysokým zdrojem vlákniny a přírodních cukrů, které dodají velkou porci energie unavenému organismu.

  1. Posiluje kosti

Vápník, který je zde ve vysoké míře obsažen, zajistí dostatečnou ochranu před osteoporózou a řídnutím kostí.

  1. Prospívá správnému tlaku i krvi

Velké množství železa zajistí kvalitu krve a vitamín B6 zase napomůže tvorbě bílých krvinek. Draslík zase reguluje krevní tlak, který usměrňuje do správné hladiny.

  1. Prevence proti cukrovce
  2. Pomůže při nevolnosti

Při žaludečních či trávicích obtížích máloco pomůže tak, jako banán. Je velmi šetrný k žaludečním sliznicím, navíc ulevuje od pálení žáhy a bolestí.

  1. Přírodní probiotikum

Jako probiotikum napomáhá správné činnosti střev, trávení, vstřebávání živin do těla a také působí proti zácpě.

  1. Působí proti horečce

Pojídání tohoto ovoce ochlazuje organismus, takže při vyšší tělesné teplotě se jako první pomoc rozhodně hodí.

  1. Stop oparům

Potíráním oparu vnitřní stranou slupky napomáhá rychlejšímu zhojení. Stejně tak uklidňujícím účinkem pomůže proti svědění při kousnutí hmyzem.

  1. Podporuje bystrost

Díky draslíku dokáže toto ovoce navyšovat IQ v tom smyslu, že mozek bude bystřejší a velmi dobře funkční.

blueberries-919029_1280

Důvodů, proč si dopřát toto čerstvé ovoce je tedy opravdu hodně. Pokud si chcete udělat zásoby, volte mrazem sušený banán. Lyofilizované ovoce je totiž sušeno šetrně, takže v něm zůstávají všechny prospěšné látky, stejně jako v tom čerstvém. Navíc si ovoce zachová strukturu, takže lákavě žlutá barva zůstane.