Stačí se projít kolem jakékoliv čtvrti s rodinnými domky a uvidíme, že téměř ve všech zahradách najdeme větší či menší bazén. A není divu, v létě je to rozhodně velmi vítaná atrakce, zvláště pak pro děti. Ale i dospělí si užijí chladivou, osvěžující koupel, zvlášť když teploty překračují 30 stupňů Celsia.

Avšak bazén neznamená jen neomezené možnosti koupání. Znamená také starost, tedy alespoň pokud chceme, aby voda v něm vydržela průzračně čistá po celou sezónu. Je to prakticky neustálý boj s nálety, jako je hmyz, listí, okvětní plátky a podobně a také s řasami a sinicemi.

bazen6

Jedním z pomocníků, kteří jsou v tomto boji nepostradatelní, je filtr. Princip je jednoduchý: čerpadlo vytáhne vodu z bazénu do filtračního zařízení, kde projde přes médium, které zachytí nečistoty, a následně se vrátí zpět. Je součástí prakticky každého bazénu, a jediné, čím se liší, je právě filtrační médium.

Některé typy, jako například papírový filtr, nelze z pochopitelných důvodů použít. Najdeme zde však například látkové a hlavně pískové filtry. Především písek pak patří k nejpoužívanějším materiálům. A není divu, pokud má správnou konzistenci, pak je velmi účinný.

bazen9

Avšak jako každé jiné médium, i písek do filtrace Chlorito je nutné občas vyměnit. Ani jeho čisticí kapacita není neomezená, a pokud chceme, aby fungoval tak, jak má, je nutné, abychom ji nepřekročili. Jak často bychom jej tedy měli vyměnit?

Samozřejmě to závisí na několika faktorech, především na velikosti bazénu, na tom, kolik filtračního média v zařízení máte, a také na tom, jak rychle se voda znečistí. Dobré je však minimálně jednou za rok, nejlépe když vše připravujete na novou sezónu, písek zkontrolovat. Pokud vidíte, že je již poměrně dost znečištěný, je na místě jej vyměnit za čerstvý. Jen tak si totiž udržíte vodu stále čistou. A o to jde především, ne?