Jak víme, my lidé, i ostatní živočichové, dýcháme kyslík (O2) a vydechujeme oxid uhličitý (CO2). Kyslík je plyn nezbytný pro existenci života na zemi. A rostliny nám jej neúnavně dodávají díky biochemickému procesu fotosyntéze. Zjednodušeně řečeno, při fotosyntéze dochází k přeměně jednoduchých látek, jako je voda (H2O) a oxid uhličitý (CO2), na látky složitější, jako je glukóza (C6H12O6), za současného uvolňování kyslíku (O2). Takže rostliny spotřebují námi vydechovaný oxid uhličitý, a s dopomocí slunce a výživy (bez kterých by to nešlo) nám v podstatě vyrábí kyslík a sobě prospěšné látky. Nebýt zeleně, naše planeta by nebyla živá. Proto bychom se ke květinám měli chovat s respektem a pečovat o ně. A nejen doma. Strom, keře, tráva na louce, vše to jsou rostliny, které si nezaslouží zbytečné ničení.
pokojové rostliny v květináči
Když se květinám v bytě nebo na zahrádce nedaří, snaží se Vám něco naznačit. Každá rostlina potřebuje speciální péči, ať už jde o zalévání, extra výživu či potřebu slunečního záření. Pokud chcete květinám oplatit jejich neúnavnou práci, zkuste jim dopřát vše, co potřebují.

Jak zlepšit vitalitu květin?

·         Pravidelná zálivka je základ. Ale také míra zálivky je důležitá. Květinu nepřelévejte, ani ji nenechte zcela vyschnout. Dbejte na jejich potřebu. Některé rostliny potřebují zálivku zřídkakdy (např. jednou za měsíc), jiné se zalévají denně.
·         Správným místem. Chce to zjistit, jaké světelné podmínky které květině vyhovují. Některé mají rády celodenní světlo, některé mají raději polostín. Obecně platí, že pokojovým rostlinkám nesvědčí přímé sluneční záření. To by mohlo popálit drobné listy a kvítky.
·         Otírání prachu z listů je rovněž důležité pro prospěch rostliny. Alespoň jednou týdně setřete z listů prach, stačí vlhkým hadříkem.
·         Kontrolováním. Je potřeba kontrolovat, zda květina (pokud se jí viditelně nedaří) netrpí škůdci. Pokud ano, poraďte se, jakým přípravkem se jich nejlépe zbavit.
parapet s květinami
·         Mluvením. Možná se Vám to bude zdát směšné, ale je dokázáno, že pokud na květiny mluvíte, dáváte jim najevo, že vnímáte jejich přítomnost a energii, daří se jim lépe. V podstatě Vám oplácí Vaší všímavost.
Pokud tedy máte doma rostliny, zajistěte jim co nejlepší podmínky. Pak stačí jeden den v týdnu, kdy květinám dopřejete omytí listů a komunikaci, a Váš domov se změní v kousek přírody bohatý na pročištěný vzduch.