Početí miminka je vzácná událost, kterou samozřejmě nemůžete nechat bez odezvy. Kromě toho, že se vaše pozornost v nejbližších měsících bude ubírat pouze na to, co všechno vaše dítě potřebuje, je i podstatné nastudovat si několik důležitých informací, které vám dají najevo, co se odehrává a bude ve vašem těle.
Donosit vytoužené miminko není žádná automatická věc, ale skutečný dar, který byste si měly vážit.Ve většině případů se totiž můžete potkat v průběhu očekávání s potíží, které si budou vyžadovat vaši trpělivost a sílu vydržet.
těhotná na ultrazvuku

▪ První trimestr – střevní potíže

Není to žádné stanovené pravidlo, že vám v prvním trimestru bude špatně a většinu času strávíte na toaletě. Stává se to bohužel často a je dobré, abyste byly připravené i na tuto možnost.
V prvních měsících je dobré se nepřetěžovat a v případě nadměrného zvracení, doplnit potřebné vitamíny (železo, vápník, hořčík) a živiny (maso, ryby, mléčné produkty).Je docela možné, že ztratíte i nějaká kila dolů, tím pádem se musíte snažit o to, abyste nebyly příliš slabé a dostaly do sebe i dostatek tekutin.
těhule s plyšákem

▪ Těhotenská cukrovka

Nejčastějším prvním problémem, který vás může postihnout – je těhotenská cukrovka. Je to stav, který lze pokládat za jisté nebezpečí a ohrožení nejen pro vás, ale i pro vaše dítě. Vyžaduje to speciální jídelníček, který bude povolovat pouze potraviny s nízkým výskytem cukru a zaměří se na sacharidy, které potřebujete. Důležité jsou i návštěvy a častější kontroly u vašeho gynekologa, který vás bude mít pořád pod dohledem.

▪ Preeklampsie – oprávněný strašák

Určitě jste už slyšely o nízkém tlaku a jeho rizikách v době těhotenství. Když se k němu přidají ještě slabost a otoky končetin, je to impuls k tomu, okamžitě vyrazit do nemocnice a vyhledat lékařskou pomoc. V případě, že se vám to stane, zvoní na poplach nejen vašemu děťátku, které je potřeba přivést na svět předčasně, ale i vám.
Nemějte však obavy, současná doba je připravená na vše, co se medicíny týče a v případě potíží, dostanete oba tu nejlepší možnou péči.

Co nepřehlížet?

Pokud na sobě pozorujete jakýkoliv nepatrný nebo zvláštní zdravotní problém, neváhejte o tom informovat vašeho gynekologa nebo i zdravotní středisko, které vám pomůže i telefonicky. V době gravidity si nemůžete být nikdy jisté a každá malá anomálie může mít vážné následky, pokud se jí nevěnuje pozornost. Doktoři jsou tu přece od toho, aby vám ve všem poradili a pomohli!