Pokud máte dostatečné úspory, není nic snazšího než zaplatit celou částku za nové bydlení najednou, komu se však toto poštěstí. Přesto platí, že při koupi nemovitosti nějaké úspory mít musíte. Tyto úspory se Vám budou hodit nejen při nákupu samotné nemovitosti, ale také k zaplacení dalších nezbytných výloh, jako jsou poplatky za právní služby či za odhad ceny nemovitosti. V okamžiku, kdy půjdete žádat o úvěr, nepůjčujte si nikdy přesně tolik, kolik potřebujete ke koupi, počítejte s tím, že téměř vždy vzniknou nějaké další nečekané výdaje a vám se dostatečná rezerva bude víc než hodit.
mraky nad domem
Máte se rozhodnout pro byt či dům?
Máte-li problém rozhodnout se pro jedno či druhé, nejsnazší způsob, jak se dobrat nějakého výsledku, je sepsat si na papír výhody a nevýhody obou druhů bydlení. Jako návod Vám mohou posloužit naše argumenty.
kamenná zeď
·         Byt
Výhody: Většinou je spojen s dobrou občanskou vybaveností (blízkost školek a škol, obchodů, MHD), nižší náklady na vytápění, menší prostory k údržbě.
Nevýhody: Nedostatek soukromí, příliš hluku, rozpory se sousedy, nedostupnost přírody a čerstvého vzduchu.
·         Rodinný dům
Výhody: Hodně prostoru a klidu, dostatek soukromí. Nikdo Vám neurčuje, kdy smíte co dělat, kdy máte uklízet, atd.
Nevýhody: Zpravidla je třeba cestovat do zaměstnání, vozit děti do školy, náročnější údržba domu i zahrady.
dům s bazénem
Jak je to s družstevními byty?
Pořízení družstevního bytu není nákupem nemovitosti, ale pouze podílu v bytovém družstvu. Klasickou hypotéku sice můžete na nákup tohoto bytu využít, ale pouze jen za předpokladu, že ručíte jinou další nemovitostí. Většina bank nabízí pro koupi družstevního bytu tzv. před hypoteční úvěr. Další možností je využití úvěru ze stavebního spoření. Pokud nevlastníte žádnou další nemovitost, kterou byste mohli ručit, budete potřebovat ručitele. Ručitel se musí zavázat, že pokud nebudete schopni splácet vy, bude splácet za vás on. Jednou z mála výhod družstevního bytu oproti bytu v osobním vlastnictví je, že jeho pořizovací cen je vzhledem ke komplikovanému úvěrovému financování o 5 až 10℅ nižší.

5/5 - (1 vote)