Koupě ready made společnosti může být vhodným vstupem do podnikání. Co to je a jak skutečně výhodně takovou společnost koupit?

Co je ready made

Ready made je společnost, která byla založena za účelem prodeje koncovému klientovi. Jedná se o běžnou, řádně založenou obchodní korporaci, která však nikdy nepodnikala a podnikat začne teprve po odkoupení dotyčným zájemcem.
Účel zakládání ready made je prostý: Snaha ušetřit podnikatelům složité administrativní kolečko spojené se zakládáním vlastní společnosti. Po koupi ready made s.r.o. můžete začít podnikat prakticky okamžitě.
Založení vlastními silami přitom v současných podmínkách trvá v průměru 19 dnů. Podnikatel musí absolvovat až 9 různých procedur. Celý postup je tak z hlediska času poměrně náročný a mnozí si zkrátka nemohou dovolit čekat.

podání rukou

Jako ready made se navíc nemusí zakládat pouze tuzemská společnost. Podobně lze realizovat předzaložení společnosti i v zahraničí. Sem pak vstupuje ještě jiný podstatný faktor: Běžně u laika neznalost právního prostředí jiné země a potřebných formalit a často i jazyková bariéra.

Druhy ready made společností

V Česku je možné jako ready made společnost koupit typicky s.r.o. Pro většinu podnikatelů a jejich účel využití je tato forma dostatečná. Výrazná poptávka panuje také po ready made a.s.
Běžně se jako předregistrované prodávají taktéž evropské společnosti. A to především proto, že sídlo lze volně přesunout do libovolné země EU. Pak se musí začít řídit i místní legislativou, což může být pro podnikatele značnou předností. Své podnikání jednoduše přesune tam, kde je to pro něj výhodnější.
Naopak se v praxi nesetkáte s veřejnou obchodní společností nebo komanditní společností. Stejně tak se běžně nenabízí tímto způsobem zakládaná družstva.

Jak na koupi ready made společnosti

Koupě ready made je velmi jednoduchá a obejde se v principu i bez osobní přítomnosti. Stačí vyplnit poptávkový formulář, nechat si ověřit podpisy a potřebné dokumenty doložit prodávající společnosti. Následně zaplatíte a společnost může být vaše.

kancelář

Zajímavý byznys však k oboru přitáhl celou řadu značně nepoctivých podnikatelů. Zájemce by tak měla varovat především nízká cena, jakkoli působí výhodně. Obecně se ceny za ready made pohybují v řádech desítek tisíc.
Tato suma musí pokrýt časové i finanční náklady, jež se se založením společností pojí. Prodávat například ready made s.r.o. za 5 000 Kč by rozhodně nebylo životaschopným obchodním modelem. Spíše to značí, že nízká cena ještě není konečná a obchodník si připočítá skryté poplatky. Mohou sem být zahrnuty i doplňkové služby jako vyřízení živností.
Vhodné je také nekupovat si firmy s historií, pakliže nevíte, zda je prodávající firma seriózní. Ačkoli se k tomu mnozí podnikatelé chtějí uchýlit z přesvědčení, že taková firma bude mít lepší image a bude vnímána jako stabilní a důvěryhodná, existuje zde vysoké riziko závazků z minulého fungování firmy. Ty by následně musel řešit nový majitel.
Zjistěte si především, zda je prodejce skutečně původním společníkem společnosti, pokud nikoli, od někoho ji koupil a vy tuto historii neznáte. Chcete mít jistotu, že je vše v pořádku? Vyberte si na stránkách registrační agentury parkerhill.cz.