Jsou tady už po staletí a nikomu se nepodařilo je změnit. Bojovní, ale také vynalézaví a důvtipní, takoví jsou Baskové, národ, jehož genofond je pro dnešní vědu stále trochu tajemstvím a záhadou. Dovolená na samém severovýchodě Španělska rozhodně nebude jen o plážových resortech nebo povalování se ve stínu palem. Co takhle procházka po Pyrenejském pohoří nebo poznávání královské Navarry? A to je stále jen malý střípek doporučení, která poslouchají turisté lační poznat baskický region. Pojďme si dát k dobru také pár pěkných tipů, co nás zavedou na zajímavou výpravu.

Bilbao

Klima vám snad připomene domovinu

Pokud nechcete na dovolené teploty nad třicet, je to právě Baskicko, které nabízí klima, na jaké jste zvyklí. Taková standardní česká klasika, rozhodně ne rozpálená Andalusie. Zelené lesy a kopce, skoro jako na Vysočině, chtělo by se říci. Vinice, krásná příroda, ale i netradiční jazyk, se kterým se v regionu setkáte. Aktivní dovolené vůbec nic nebrání, čeká vás totiž netradiční gastronomie a pestrá procházka napříč restauracemi, budete-li chtít ochutnat zdejší speciality.

Baskicko

Srdcem Baskicka je Bilbao, i když jsou tu i další velká města. Najdete v něm velmi moderní architekturu reprezentovanou například Guggenheimovým muzeem, ale i gotickou katedrálu z pozdního středověku, která pro změnu výborně zastupuje klasiku. Zdejší přístav a romantický pohled na moře, čemu se tohle vyrovná?
K návštěvě láká i další přístavní město, které sluje San Sebastian. Francouzské hranice jsou doslova jen pár kroků, historie se píše už prakticky osm století. Barokní stavby, bohatý noční život, ale i místa, kde se prostě báječně najíte. Pokud máte zájem o pláže, je jedním tipem za všechny třeba Playa de la Zurriola. Tedy alespoň tehdy, pokud jste fanoušky surfování.