1. Stanovte si předem rozpočet

Nikdo z nás asi nedisponuje neomezeným množstvím financí, proto je důležité si předem určit kam a za kolik chcete jet a na kolik vyjde celá dovolená. Jedním z důležitých aspektů je, zda hodláte cestovat sami nebo ve skupině. Poněvadž pokud plánujete skupinovou dovolenou, tak se na scénu dostává otázka: Kdo co bude platit? Bude každý platit sám za sebe, budete finance rozpočítávat zpětně, nebo každý koupí něco, to je také jedna z věcí, kterou byste si měli předem domluvit.

fotoaparát a mapa 

2. Vybrat kam jet

Většina lidí se při výběru destinace dovolené bude rozhodovat především podle času, množství financí a chuti. Někteří mají jasno v tom jakou zemi navštívit. Ale co když jednoduše nevíte kam? Jedněmi z rozhodujících faktorů může být cena letenky a pozdějšího pobytu, nebo můžete jet na doporučení známého, navštivte místa, kde jste ještě nebyli, nebo si jen roztočte glóbus, zavřete oči a zabodněte do glóbusu prst a vše nechte na náhodě.

 

3. Nákup letenek

Nejčastějším způsobem dopravy je doprava letecká a to především na delší trasy, pokud tedy také hodláte na dovolenou letět, je nutností si předem koupit letenky. Pokud máte daný přesný termín vaší dovolené, tak je zapotřebí si vybrat už jen danou leteckou společnost a letenky zakoupit, pokud ale máte určený například jen měsíc, je výhodné zkusit vyhledat ceny letenek ve více termínech, jelikož ceny se mohou lišit.

 

4. Co v dané zemi vidět

Určete si, jaká města chcete v dané zemi navštívit a s tím také související turistické atrakce, které chcete vidět. Sestavte si harmonogram, co jaký den navštívíte, z čehož nakonec vyplyne, jak dlouho budete setrvávat v daném místě a jak moc budete muset řešit dopravu po dané zemi.

 

5. Vyberte si ubytování

Rozhodněte se, zda budete bydlet v hotelu, hostelu nebo zvolíte úplně jiný druh ubytování. V tuto chvíli je také právě nejvhodnější mít zvolené to, co chcete v dané zemi vidět, jelikož od toho je mimo jiné nejvhodnější vybírat umístění hotelu, aby vše bylo co nejblíže.

 cestovatel při vyhledávání

6. Zařiďte si víza

Pokud již máte jasno, kam chcete jet, zjistěte si, zda daná země má či nemá vízovou povinnost. Víza je možné si v dnešní době zařídit sami přes internet, nebo přes agenturu. Dále je také vhodné si zjistit, zda má daná země doporučená očkování.

 

7. Zjistěte si, jak funguje tamní doprava

Rozhodněte se, jak chcete v dané zemi cestovat. Zjistěte si, jak daná doprava funguje, přibližné ceny jízdenek, popřípadě jak fungují jízdní řády, jelikož pokud neumíte danou řečí, z tamních jízdních řádů pravděpodobně moudří nebudete.